Konya’da Etli Ekmek Nerede Yenir?

Konya’da etli ekmeğin en iyi nerede yapıldığından bahsetmeden önce, etli ekmeğin nasıl yapıldığından bahsetmemiz gerekir. Etli ekmek, dananın kaburga kısmından alınan orta yağlı et ile yapılan, lahmacun benzeri bir pide türüdür. İçerisinde soğan, domates ve maydanoz kullanılmaktadır. İyi bir etli ekmek yemek istiyorsanız, hamurunun ince açılmış olmasına, malzemesinin bol ve ekmeğinin çıtır olmasına dikkat edilmelidir.

Konya’da deneyimlediğimiz işletmeler arasından Havzan ve Cemo etli ekmekten bahsedeceğiz.

Havzan Etli Ekmek

Konya’da etli ekmek denince akla ilk gelen köklü bir işletmedir. Konya’da bir çok şubesi bulunuyor fakat tavsiye edeceğimiz Meram Yeni Yol’da bulunan şubesidir. Etli ekmeğin haricinde, eşsiz lezzetleri arasında, bıçak arası, peynirli börek ve meşhur bamya çorbası bulunmaktadır.

Rezervasyon: 0332 324 11 00
Adres: Armağan Mah. Yeni Meram Cad. Gönül Sokak No:1 Meram/Konya

Cemo Etli Ekmek

Cemo, 1984 yılından beri Konya’da etli ekmek hizmeti veren kaliteli bir işletmedir. Selçuklu ve Nalçacı olarak iki şubesi bulunuyor. Selçuklu şubesi otogarın karşısındadır ve seyahat edenlerin uğrak noktası olarak bilinir. Menülerinde, Konya’nın yöresel lezzetleri arasında sunulan, bamya çorbası, tandır çorbası, bıçak arası, konya böreği ve kaşarlı börek bulunmaktadır.

Rezervasyon: 0332 249 66 66
Adres: Selçuklu Belediyesi yanı Turkuaz İş Merkezi (Real AVM Karşısı) Selçuklu/Konya

Sohbete başla
Yardıma mı ihtiyacın var?
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?